window-1644844_1280Tommy bol mrzáčik. Bezvládne ležal na svojom biednom slamníku v starom nájomnom byte. Jeho okno bolo na treťom poschodí nad rušnou ulicou veľkého mesta. Raz svojho priateľa požiadal, aby mu priniesol jednu knihu: príbeh o človeku, ktorý chodil a dobre robil. Kamarát vytrvalo hľadal ten zväzok bez mena, až sa jedného dňa predavač kníh konečne dovtípil, že je to isto-iste Biblia a príbeh o Ježišovi. Chlapček pozbieral všetky peniaze, čo mal a láskavý kníhkupec mu dal výtlačok Novej zmluvy. Rýchlo sa s ním náhlil k Tomovi.

Spoločne začali tú knihu čítať, až kým sa Tommy cez jej slová cítil zachránený a zatúžil podobať sa Mužovi z Biblie a robiť dobre ako on. Bol však len úbohý mrzáčik, takže nevládal ani len vyjsť z jednoizbového bytu, v ktorom býval so svojou staručkou tetou.

A tak sa modlil a požiadal Boha, aby mu pomohol. A Boh mu ukázal plán! Tommy začal namáhavo prepisovať na papier veršíky z Biblie a potom ich zo svojho okna na treťom poschodí púšťal na rušnú ulicu. Okoloidúci videli padať trepotajúce sa kúsky papiera a zvedavo ich dvíhali, aby zistili, čo tam je – a prečítali si slová o Mužovi, ktorý chodil a dobre robil – o Kristovi Ježišovi! Mnohým táto jednoduchá služba pomohla, mnohých povzbudila, potešila, ba i zachránila!

Raz si jeden z týchto veršíkov prečítal bohatý obchodník a našiel Krista. Rozhodol sa, že sa vráti na to miesto a zistí, ako sa tam ten papierik dostal. Náhle si všimol, že na zem klesá ďalší. Unavená stará žena sa ubolene zohla, aby ho zodvihla. Po prečítaní sa jej tvár rozjasnila a zdalo sa, že odchádza posilnená.

pen-1584240_1280Ohromený obchodník hľadel uprene nahor. Za každú cenu musí zistiť zdroj! Čakal dlho, lebo úbohému Tommymu trvalo veľa bolestných minút, kým načarbal ďalší verš. Obchodníkove oči sa náhle zamerali na jedno okno: vystrčila sa z neho vychudnutá rúčka a vypustila kus papiera, podobného tým, čo videl predtým. Pozorne si obzrel, kde sa okno nachádza a vybehol po schodoch špinavého nájomného domu. Tak našiel izbičku Tommyho, chodníkového misionára!

Tento príbeh sa naozaj stal a kiež by som si pamätal meno toho muža – viem len toľko, že vyrábal klobúky vo Filadelfii. Rýchlo sa s Tomom spriatelili. Obchodník zavolal lekára, aby Tommyho vyšetril. Nakoniec chlapca pozval, aby s ním býval v rezidencii na predmestí. Tomova odpoveď ho prekvapila: „Budem sa na to musieť spýtať môjho priateľa“ – a myslel tým Ježiša.

Nasledujúci deň sa obchodník vrátil a dychtivo očakával Tomovu odpoveď. Chlapec sa neisto spýtal: „A kdeže to bývaš?“ „Ďaleko na vidieku, na veľkom a nádhernom pozemku. Budeš mať krásnu izbu sám pre seba, sluhovia ťa budú obsluhovať, donesú ti lahodné jedlá, spať budeš v dobrej posteli, budeš si užívať pohodlie a starostlivosť. Dostaneš všetko, po čom zatúžiš a ja s manželkou ťa budeme milovať a vychovávať ako vlastného syna.“

Tom zaváhal a potom sa znovu spýtal: „A BUDÚ MI POPOD OKNO PRECHÁDZAŤ NEJAKÍ ĽUDIA?

Prekvapený a trochu zmätený obchodník odvetil: „Nuž, nie, len sluha občas prejde a možno záhradník. Tom, ty mi asi nerozumieš. Je to nádherná usadlosť na vidieku, ďaleko od hlučného mesta a ľudského ruchu! Budeš tam mať pokoj, môžeš odpočívať, čítať, čo len chceš – ďaleko od tejto špiny, dymu a rušných davov.“

Tom dlho mlčky premýšľal a tváril sa pritom veľmi smutne. Nechcel zraniť svojho nového priateľa. Napokon ticho, ale pevne povedal: „Je mi to ľúto, ale vieš, NEMOHOL BY SOM BÝVAŤ NIEKDE, KDE BY MI POPOD OKNO NECHODILI ĽUDIA.“

Toto je skutočný príbeh o niekom takom nevzdelanom, bezmocnom a osamotenom, že by ste nikdy ani nepomysleli na to, že by mohol vôbec nejako slúžiť. Mal by zdanlivo výhovorku, že druhým slúžiť nemôže, ale že skôr druhí musia slúžiť jemu.
ALE LÁSKA SI NAŠLA CESTU!

Niekto práve teraz prechádza popod tvoje okno. Našiel si spôsob, ako mu pomôcť? KRISTUS TI HO UKÁŽE, AK CHCEŠ, BEZ OHĽADU NA PODMIENKY, V AKÝCH ŽIJEŠ ALEBO TVOJE OBMEDZENIA! Lebo aj Boh má okno a zasľúbil, že ak ho budeme poslúchať a otvoríme okná svojich životov druhým, on „otvorí okná nebies dokorán a vyleje toľko požehnania, že ho nebudeme vládať prijať“ (Mal 3,10).

Tento príbeh inšpiroval Briana a Marthu k založeniu internetovej stránky www.tommyswindow.com – nájdete na nej inšpirujúce powerpointové prezentácie v rôznych jazykoch (aj v slovenčine a češtine).

Najväčšia sila je srdce dobrovoľníka.“ (z filmu Pearl Harbor)