kenya

 

Prezident Andrej Kiska odcestoval v nedeľu 12. februára na historicky prvú oficiálnu návštevu Kene. Táto krajina patrí medzi najchudobnejšie oblasti sveta  a je dlhodobo primárnym adresátom slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci. Preto si pán prezident pozval na palubu aj vybrané neziskové organizácie, medzi nimi aj ADRA Slovensko – riaditeľa Daniela Kabu, ktorý mu počas letu vládnym špeciálom predstavil našu prácu v Keni aj ďalších krajinách.

ADRA Slovensko pomáha v časti Busia, kde 500 chudobných farmárskych rodín učí ako pestovať sezam a kde ho predávať za férové ceny. Vďaka zisku z predaja sú farmári sebestační, dokážu sa sami uživiť aj poslať svoje deti do školy. Celá posledná úroda – 12 ton sezamu – je úspešne predaná, ďalší sezam je už vysadený. Okrem toho pomáha aj 41 sirotám na hraniciach Kene a Ugandy. Viac o týchto projektoch nájdete na www.adra.sk, kde môžete túto pomoc podporiť aj online darom.

Návšteva sa konala na pozvanie prezidenta Kenskej republiky Uhura Kenyattu. Jej hlavným cieľom bolo zhodnotiť výsledky viac ako dvadsaťročnej spolupráce s Keňou v oblasti rozvojovej pomoci. Prezident Kiska sa zoznámil s viacerými projektmi, v ktorých sa angažujú slovenské mimovládne organizácie. Andrej Kiska svoju oficiálnu návštevu ukončil vo štvrtok 16. februára. Ďakujeme za pozvanie aj za záujem o to, ako neziskovky pomáhajú ľuďom v núdzi, je to pre nás veľká česť!